Въглеродният диоксид е едно от основните вещества в Кръговрата на въглерода.
Кръговратът/ цикълът на въглерода е движението на елемента въглерод (С) между земната биосфера, хидросфера, атмосфера и геосфера.
Въглеродът се движи от атмосферата към живите организими и обратно от тях в атмосферата. В атмосферата въглеродът се свързва с кислорода в газ, наречен въглероден диоксид (CO2). Чрез процеса на фотосинтеза въглеродният диоксид се извлича от въздуха,., за да се образуват различни молекули в растението, които го изграждат и му дават енергия. НАСА чрез спътникови измервания отчита “позеленяване” на нашата планета през последните две десетилетия, свързано с нарастването на концентрацията на въглеродния диоксид.
Въглеродът се движи от растенията към животните. Чрез хранителните вериги въглеродът, който е в растенията, се премества към животните, хранещи се с тези растения. Месоядните животни, поемат въглерод от плячката си, която е консумирала растителна храна.
Въглеродът се движи от растения и животни към почви. Когато растенията и животните умират, телата им, дървесината и листата се разпадат, внасяйки въглерода в земята. Някои от останките ще останат под земната повърхност и ще се превърнат в изкопаеми горива след милиони години.
Въглеродът се освобождава от изкопаеми горива в атмосферата, при тяхното изгаряне. По-голямата част от въглерода бързо навлиза в атмосферата като въглероден диоксид. Всяка година пет и половина милиарда тона въглерод се отделят чрез изгаряне на изкопаеми горива. От това огромно количество 3.3 милиарда тона се задържат в атмосферата. По-голямата част от остатъка се разтваря в морска вода.
Въглеродът се движи от атмосферата към океаните. Океаните и другите водни тела абсорбират малко въглерод от атмосферата. Въглеродът се разтваря във водата.
Въглеродният диоксид е парников газ и улавя топлината в атмосферата. Без него и други парникови газове Земята ще се върне към Ледниковата епоха. Но от началото на индустриалната революция преди около 150 години в атмосферата се е освободило толкова голямо количество въглероден диоксид, че глобалната температура се е повишила с един градус по Целзий.
Азотът е елемент с много уникални свойства. Той се употребява и като част от специални торове за растенията, влиза в състава на динамита, медицинската упойка. Използва се дори и в автомобилни състезания, за помпене на гумите на състезателните автомобили, например. Азотът представлява около 78% от въздуха, който дишаме и присъства във всички живи същества, включително в човешкото тяло и растенията. Азотът се използва при съхранение на храни, за да се запазят те по-дълго време опаковани или насипни с добри хранителни качества. Използва се в промишлеността за направата на електронни части, например. Има и много други полезни приложения.