Ако някога ви се случи да сте на Северния или Южния полюс, то може да ви очаква голяма изненада и да сте част от един от най-магнетичните природни феномени – светлинно шоу в небето, което наричаме „Аврора“. Ако сте близо до Северния полюс – наблюдаваме Северното сияние или “Aurora borealis”, ако сте близо до Южния полюс, то ще наблюдавате – “Aurora Australis”.
Тези магически светлини са кръстени на римската богиня на Зората, добавяйки или гръцката дума за северен вятър – Boreas, или Аustralis, което от латински език означава „южен“.
Северното сияние или т.нар. Аврора е най-красиво през нощта, но всъщност то се образува благодарение на Слънцето.
Слънцето ни дава не само топлина и светлина, но и много друга енергия и малки частици. Защитното магнитно поле около Земята ни предпазва от по-голямата част от енергията и частиците и ние дори не ги забелязваме. Но Слънцето не излъчва еднакво количество енергия през цялото време.
От най-външния и най-разредения слой на слънчевата атмосфера непрекъснато се откъсват заредени частици (електрони и протони), които изтичат в Космоса. Този поток се нарича слънчев вятър. Част от него достига Земята и под действие на нейното магнитно поле, което е най-силно при полярните области, взаимодейства със земната атмосфера. Там частиците си взаимодействат с атмосферните газове, което води до красиви светлини на небето. Кислородът излъчва зелена и червена светлина. Азотът свети в синьо и лилаво. (Вижте ГАЗОВЕТЕ В АТМОСФЕРАТА)
На всеки 11 години дейността на Слънцето достига своя максимум и потокът на слънчевия вятър се засилва. В този период полярните сияния са много живописни.