КРЪГОВРАТ НА ВОДАТА
Водата е изчерпаем, но възобновяем природен ресурс. Тя се възобновява чрез кръговрата на водата в природата.
Кръговрат на водата наричаме непрекъснатото движение на водата между земята и въздуха. Докато преминава през този непрекъснат цикъл, водата променя формата си от течно (дъжд) в твърдо (лед) и газообразно (пара) състояние. Кръговратът на водата осъществява връзката между живата и неживата природа.
Слънце
Животът на земята се нуждае от топлина, в резултат на топлината водата променя състоянието си от течно и твърдо в газообразно. Източникът на топлина за нашата планета е Слънцето – дори и отдалечено на 150 млн. км от Земята усещаме топлината му. Слънчевата топлина е причината кръговратът на водата да се повтаря непрекъснато.

На тази снимка виждаме Земята и слънцето на заден план. Всъщност Слънцето е много по-голямо от Земята, но поради отдалечеността си от нея (150 млн. км) изглежда толкова малко на този кадър. Но дори и толкова далеч, можем да усетим неговата топлина.
Валежи
В резултат на различни процеси, малките водни капчици в облаците се събират, образуват по-големи капки, които натежават и падат на земната повърхност. Може да вали дъжд, сняг, а понякога вали градушка.
Втечняване
При издигането си високо в атмосферата, където температурите са по-ниски, водните пари се втечняват и се образуват малки водни капчици. Процесът, при който водата от газообразно преминава в течно състояние се нарича втечняване или още кондензация.
Втечняването (кондензацията) е процесът, обратен на изпарението.
Повърхностен отток

Водата от валежите и топенето на снега се стича по земната повърхност докато достигне реките - това се нарича повърхностен отток. Чрез реките, дъждовната вода и водата от снеготопенето се влива в езерата, моретата и океаните.
Повърхностен отток: Водата от валежите се събира в реките и след това се влива в моретата и океаните.
Изпарение
Процесът на преминаване на веществата от течно в газообразно състояние се нарича изпарение.
Слънчевата топлина нагрява земната повърхност и част от водата преминава от течно в газообразно състояние – изпарява се. Невидимата водна пара се издига високо в атмосферата (въздушният слой, който заобикаля земята). Тъй като океаните покриват 70% от Земята, по-голямата част от изпарението се случва над океанската повърхност. Изпарява се и водата от снега по планинските върхове, и водата от влажната почва, и водата от листата на растенията. При изпарението водата се пречиства от разтворените в нея вещества!

Водата се изпарява под формата на водна пара
На снимката е топлоелектрическата централа "Марица Изток" 2, която е разположена в югоизточната част на страната. Вдясно се откроява голямата охлаждаща кула. Използваната при производството на електричество вода се нагорещява. В тези големи кули горещата вода се охлажда, като част от нея се изпарява във въздуха при охлаждането.
Подпочвени води
Докато се стича по земната повърхност, една част от дъждовната вода се просмуква в нея. Изразът подпочвени или подземни води използваме като събирателно понятие за постъпилите в земната кора води. Тъй като водата е в непрестанно движение, по подземен път част от просмукалата се в почвата вода достига моретата и океаните и се включва отново в кръговрата на водата.